Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

JavaScript Nedir ? JavaScript' e Giriş

JavaScript Nedir ? JavaScript Web sitelerini interaktif, görsel, işlevsel kılan bir web yazılım dilidir. JavaScript ile bir web sayfasında neler yapabiliriz ? Anket, Uyarı penceresi, Anlık olarak sayfa yenileme işlemi sağlamadan kullanıcıya işlevsellik kazandırılabilmektedir.

JavaScript e ait birden fazla Fremawork bulunmaktadır. Bunlar BackEnd ve FrontEnd olarak kullanımlarıda sağlanabilmektedir. Örnek Fremawork vermek gerekirse AngularJs, ReactJs, VueJs Vb. Gibi.

JavaScript i iki türlü kullanabilmekteyiz. Bir harici dosya üzerinden kodları sayfamıza ekleyerek kullanım sağlayabilir ikinci olarak ise sayfa içerisinde kullanım sağlayabiliriz.

Harici kullanımlarda çalışma sayfamıza

<script type="text/javascript" src="dosyayolu"></script>

Şeklinde dilersek <head></head> etiketleri arasında dilersek de sayfa sonunda Footer bölümünde sayfamıza ekleyebilmekteyiz. Sayfa sonuna ekleme sağlamada yükleme sırasında performans sağlayacağı için genellikte çok sık tercih edilen bir konumdur.

Sayfa içerisinde Kullanımda ise 

<script type="text/javascript">
 /* JavaScript Kodumuz */
</script>

Şeklinde kullanımı mevcuttur. ek olarak bu kullanımı sayfa içerisinde herhangi bir yerde konumlandırabilmekteyiz. Fakat performans / hız için sayfa sonu genellikle kullanım alanı olarak tercih edilmektedir.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com