Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Javascript onload kullanımı

Javascript onload kullanımı, hazırlanan javascript kodlarının sayfanın tamamen yüklenmesinden sonra sayfanın artık kullanıcıya tam hali ile gösterilmeye hazır olduğu andan sonra çalışmaya başlamasına yaramaktadır.

İki çeşit kullanımı bulunmaktadır birincisi bir html elemanı içerisinde özellik olarak çağırabilmekteyiz, ikincisi ise onload fonksiyonu oluşturarak kullanım sağlayabiliriz.

Kullanımı : window.onload = function(){}
Kullanım 2 : onload = ""

Oluşturulan sayfalar üzerinde bazı yazılan kodlar ve işlevler sayfa hazır olmadan kullanıcıya gösterilmesi veya kullanması sağlıklı olmayabilmekteyiz. Bu tür kodları veya işlevleri onlad eventi içerisine alarak sayfa hazır olduğunda kullanıcının kullanımına sunabilmekteyiz.

window.onload = function(){
	alert("Sayfa yüklendikten sonra kullanıcıya bildiri");
}

Bir web sayfasının yoğunluğu ve büyüklüğü göz önüne alınarak 2 veya 3 saniye gibi bir sürede hazır olduğunu düşünürsek yukarıdaki örnek sayfanın 2 veya 3 saniye sonrasında hazır olduğu durumda kullanıcıya uyarı verecektir.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<meta charset="utf-8">
	<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
	<title></title>
</head>
<body onload="ready()">

</body>
</html>
function ready(){
	alert("Body alanı tamamen yüklendi");
}

Yukarıdaki örnekte ise body alanına verdiğimiz onload özelliği ise body alanı tamamen hazır olduğunda ready fonksiyonu içerisinde kodların artık kullanıcıya hazır bir halde kullanımı sunulmaktadır.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com