Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Jquery class İşlemleri

Jquery ile class İşlemleri, Jquery İle Bir Veya Daha Fazla Nesneye Jquery Yardımıyla Sınıflar Ekleyebiliyor Ve Kaldırabiliyoruz. Bazılarınıda Sınıf Atanmışmı Diye Kontrolde Edebiliyoruz.

addClass()

addClass() İle Secilene Nesneye Bir Sınıf Atayabiliyoruz. Buna Örnek Vermek İstersekte Bir Websitesindeki Tüm Paragraf Ve Alt Metinlere Sinif Eklemek İstediğimizi Düşünürsek, Hepsini Teker Gezmektense Jquery İle Bunu Tek Satırda Halledebiliriz.

$('p').addClass('sinifBir');

hasClass()

hasClass() İle Seçilen Nesne İçerisinde Aramak İstediğimiz Sınıf Varmı Yokmu Buna Bakabiliyoruz. Bunun Sonucu True - False Olarak Geri Dönmektedir. Bunuda Bir Değişkene Atayarak if - else İle Dönen Değeri Kontrol Ederek Kullanıcıya Bilgi Yazdırabiliriz.

var gor = $('p').hasClass('sinifBir');
 if(gor == true){
   alert("Sınıf Bulundu");
 }else{
   alert("Sınıf Bulunamadı");
 }

removeClass()

removeClass() İle Seçilen Nesneden İstenilen Sinif Değerini Silebiliriz.Örnek Olarak Bir Web Sitesindeki Tüm Divlerden Bir Sınıf Sileceksiniz Ve Bu İşlem Bazen Çok Can Sıkıcı Olabiliyor Onlarca - Yüzlerce Satırda Div Aramaktansa Tek Satırla Tüm Divlerden Sileme İşlemleri Halledebiliriz.

$('p').removeClass('sinifBir');

toggleClass()

toggleClass() İlede Seçilen Nesnede İstenilen Sınıf Varsa Silsin Yoksa Eklesin Gibi Bir İşlem Yaptırabiliriz. Örnek Olarak Bir Buton Oluşturalım Bu Butona Tıklandığından Sınıf Ekliyse Silsin Ekli Değilse Seçilen Nesneye Sınıfı Tekrar Eklesin.

$('button').click(function(){
    $('p').toggleClass('sinifBir');
});
Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com