Jquery class İşlemleri

Jquery ile class İşlemleri, Jquery İle Bir Veya Daha Fazla Nesneye Jquery Yardımıyla Sınıflar Ekleyebiliyor Ve Kaldırabiliyoruz. Bazılarınıda Sınıf Atanmışmı Diye Kontrolde Edebiliyoruz.

addClass()

addClass() İle Secilene Nesneye Bir Sınıf Atayabiliyoruz. Buna Örnek Vermek İstersekte Bir Websitesindeki Tüm Paragraf Ve Alt Metinlere Sinif Eklemek İstediğimizi Düşünürsek, Hepsini Teker Gezmektense Jquery İle Bunu Tek Satırda Halledebiliriz.

$('p').addClass('sinifBir');

hasClass()

hasClass() İle Seçilen Nesne İçerisinde Aramak İstediğimiz Sınıf Varmı Yokmu Buna Bakabiliyoruz. Bunun Sonucu True - False Olarak Geri Dönmektedir. Bunuda Bir Değişkene Atayarak if - else İle Dönen Değeri Kontrol Ederek Kullanıcıya Bilgi Yazdırabiliriz.

var gor = $('p').hasClass('sinifBir');
 if(gor == true){
   alert("Sınıf Bulundu");
 }else{
   alert("Sınıf Bulunamadı");
 }

removeClass()

removeClass() İle Seçilen Nesneden İstenilen Sinif Değerini Silebiliriz.Örnek Olarak Bir Web Sitesindeki Tüm Divlerden Bir Sınıf Sileceksiniz Ve Bu İşlem Bazen Çok Can Sıkıcı Olabiliyor Onlarca - Yüzlerce Satırda Div Aramaktansa Tek Satırla Tüm Divlerden Sileme İşlemleri Halledebiliriz.

$('p').removeClass('sinifBir');

toggleClass()

toggleClass() İlede Seçilen Nesnede İstenilen Sınıf Varsa Silsin Yoksa Eklesin Gibi Bir İşlem Yaptırabiliriz. Örnek Olarak Bir Buton Oluşturalım Bu Butona Tıklandığından Sınıf Ekliyse Silsin Ekli Değilse Seçilen Nesneye Sınıfı Tekrar Eklesin.

$('button').click(function(){
    $('p').toggleClass('sinifBir');
});

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapmalısınız.
İlk Yorum Yapan Sen Ol!
Uçur Beni Kahramanım Yukarı Çık
Bu web sitesi çerezleri kullanıyor. Devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Detay

Devam Etmek İçin Giriş Yapın

Kod Hocası İle Paylaşımda bulunabilir, Kendini geliştirebilirsin. Sende Hemen Giriş Yap Aramıza Katıl.

GirişKayıt Ol