OOP kurucu method' lara parametre gönderme

sezaialkan
Sezai Alkan Frontend Developer

OOP'de Kurucu Methodlara Dışardan Parametre Gönderme İşlemi, Php De Düz Fonksiyon Tanımlar Gibide Diyebiliriz. Mesela Bir Sınıf Oluşturduk Ve Sınıf İçerisinde Tanıttığımız Değişkenlere Değer Atadık Fakat Sonradan Sınıfı Çağırırken Atadığınız Değişken Değeri Değilde Anlık Olarak Karar Verdiğiniz Değerleri Girmek İstiyorsunuz. Ozaman Da Bu İşlemi Yapabilirsiniz. Veya Değişkenlere Hiç Değer Vermeden Direk Sınıfı Çağırırken, Örnekleme Anındada Değer, Paramatre Atayabilirsiniz.

Aşağıdaki Örnek'de Değişkenler Tanıtılmış Ve Herhangi Bir Değer Atanmamış. 

$ad Ve $soyad Diye İki(2) Adet Değişken Tanıtılmış, Sonrasında Kurucu Method İçerisinde $gelenad Ve $gelensoyad Diye İki Adet Değişken Atanmış Bu Değişkenlere NULL İfadesi Tanıtılmıştır. Eğer Değişkenlere NULL İfadesi Tanıtmassak Kullanıcı Tarafında Hata Verecektir.

$gelenad Ve $gelensoyad Değişkenleri Yukarıdaki Satırlardada Anlattığım Gibi Fonksiyon Çağırır Gibi İşlem Yapacağımızdan Bu Değişkenlere Sınıfı Çağırıken Parametre Atayacağız. Kurucu Method'un İçerisinde $gelenad Ve $gelensoyad Değişkenlerini Method Dışında Tanıttığımız $ad Ve $soyad Değişkenlerine Atıyoruz. Ve Böyleliklere Methodlara Dışarıdan Parametre Atama İşlemi Gerçekleştirmiş Oluyoruz.

class ornekSinif{    #değişkenler    public $ad;    public $soyad;    #Kurucu Methodlara Dışardan Parametre Gönderme    function __construct($gelenad = NULL, $gelensoyad = NULL){      $this->ad = $gelenad;      $this->soyad = $gelensoyad;      echo "Benim Adım : ". $this->ad . "<br>";      echo "Soyad Adım : ". $this->soyad . "<br>";    }}     $nesne = new ornekSinif("Ahmet", "ALKAN");

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapmalısınız.
İlk Yorum Yapan Sen Ol!
Uçur Beni Kahramanım Yukarı Çık
Bu web sitesi çerezleri kullanıyor. Devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Detay

Devam Etmek İçin Giriş Yapın

Kod Hocası İle Paylaşımda bulunabilir, Kendini geliştirebilirsin. Sende Hemen Giriş Yap Aramıza Katıl.

GirişKayıt Ol