Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

OOP kurucu method' lara parametre gönderme

Sezai AlkanFrontend Developer

OOP'de Kurucu Methodlara Dışardan Parametre Gönderme İşlemi, Php De Düz Fonksiyon Tanımlar Gibide Diyebiliriz. Mesela Bir Sınıf Oluşturduk Ve Sınıf İçerisinde Tanıttığımız Değişkenlere Değer Atadık Fakat Sonradan Sınıfı Çağırırken Atadığınız Değişken Değeri Değilde Anlık Olarak Karar Verdiğiniz Değerleri Girmek İstiyorsunuz. Ozaman Da Bu İşlemi Yapabilirsiniz. Veya Değişkenlere Hiç Değer Vermeden Direk Sınıfı Çağırırken, Örnekleme Anındada Değer, Paramatre Atayabilirsiniz.

Aşağıdaki Örnek'de Değişkenler Tanıtılmış Ve Herhangi Bir Değer Atanmamış. 

$ad Ve $soyad Diye İki(2) Adet Değişken Tanıtılmış, Sonrasında Kurucu Method İçerisinde $gelenad Ve $gelensoyad Diye İki Adet Değişken Atanmış Bu Değişkenlere NULL İfadesi Tanıtılmıştır. Eğer Değişkenlere NULL İfadesi Tanıtmassak Kullanıcı Tarafında Hata Verecektir.

$gelenad Ve $gelensoyad Değişkenleri Yukarıdaki Satırlardada Anlattığım Gibi Fonksiyon Çağırır Gibi İşlem Yapacağımızdan Bu Değişkenlere Sınıfı Çağırıken Parametre Atayacağız. Kurucu Method'un İçerisinde $gelenad Ve $gelensoyad Değişkenlerini Method Dışında Tanıttığımız $ad Ve $soyad Değişkenlerine Atıyoruz. Ve Böyleliklere Methodlara Dışarıdan Parametre Atama İşlemi Gerçekleştirmiş Oluyoruz.

class ornekSinif{    #değişkenler    public $ad;    public $soyad;    #Kurucu Methodlara Dışardan Parametre Gönderme    function __construct($gelenad = NULL, $gelensoyad = NULL){      $this->ad = $gelenad;      $this->soyad = $gelensoyad;      echo "Benim Adım : ". $this->ad . "<br>";      echo "Soyad Adım : ". $this->soyad . "<br>";    }}     $nesne = new ornekSinif("Ahmet", "ALKAN");
Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com