Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Php cURL ile referer

Sezai AlkanFrontend Developer

Referer Bilgisi Tarayıcılar Tarafından Nereden Geldiğimizi Kontrol Eden Bir Özellik Diyebiliriz. Bu Özellikle Nereden Geldiğimize Bakılarak Bir Takım İzinler Veya Kısıtlamalar Verilebilir. Bu Bilgiyi İstersek cURL İle Değiştirebiliyoruz. Misal Belirtilen Bir Siteye Gidiyoruz Fakat O Bizim Nereden Geldiğimize Baktığında Bizim Belirlediğimiz Adresi Görmekte.

cURL İle Bu Uygulamayı Denemek İçin Öncelikle Sunucuda Bir Tane ref.php Adında Bir Php Dosyası Oluşturdum Bunun İçerisine Gelen Referer Bilgisini Yazdırdım. ref.php Dosya İçeriği Aşağıdadır.

Aşağıdaki Kod Parçacığında curl_setopt() Fonksiyonu İçerisinden CURLOPT_REFERER Özelliğini Kullanarak referer Bilgisini Biz Kendimiz Belirliyoruz. Normalde ref.php İçerisinde Ekrana Çıkan Ref Bilgisi, Referer Bilgisi yok Olarak Ekrana Çıktı Versi Gerekirken Bizim Belirttiğimiz Adres Ekrana Yazılıyor. Bunu Anlamak İçin Aşağıdaki Kod Parçasından CURLOPT_REFERER Özelliğini Kaldırarak Deneyebilirsiniz.

index.php İçeriği

$cURL = curl_init();     
curl_setopt($cURL, CURLOPT_URL, "http://localhost/ek/curl/ref.php");     
curl_setopt($cURL, CURLOPT_REFERER, "http://www.sezaialkan.net");     
curl_exec($cURL);     
curl_close($cURL);

ref.php İçeriği

if(!isset($_SERVER['HTTP_REFERER'])){
  echo "REFERER Bilgisi Yok";
}else{
  echo $_SERVER['HTTP_REFERER'];
}
Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com