Php de sabitler

Sezai AlkanFrontend Developer

Php Sabitler ,Php de değişkenler olduğu gibi sabitlerde mevcuttur. Sabitler adı üzerinde bir kere değer alır ve değişmez. Peki bu sabitleri nerede kullanabiliriz ?. Sabitleri Projemizde, Proje adı örn:sezaialkan.net , kullanıcı adı , şifre , veri tabanı bilgileri vs. bilgileri bir kez tanımlanıp bir daha değişmeyecek şekilde tanımlama yapabiliriz. 

define("sabitBir", "sezaialkan.net");

Sabit tanımlaması yaparken define() fonksiyonunu kullanıyoruz. Fonksiyon yukarıdaki örnekteki gibi iki parametre almaktadır. İlk parametresi sabitimizin adı, ikincisi ise sabitimizin değeri olacaktır.

Tanımladığımız sabitleri ekrana yazdırırken değişkenlerdeki gibi $(Dolar) işaretini kullanmamıza gerek yoktur, direk sabitimizin adını yazmamız yeterli olacaktır. Eğer sabitinizi kullanırken $(Dolar) işaretini kullanırsanız. Yorumlayıcı projenizde bir değişken arayacaktır

echo sabitBir;

Son olarak bir sabiti kontol etmek. Sabitin tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edebilmek için defined() fonksiyonunu kullanıyoruz. fonksiyon tek parametre alıp bize true yada false , değerini döndürmektedir.

if (defined('sabitBir')) {
    echo "Sabit mevcut";
}else{
    echo "Böyle bir sabit bulunamamaktadır.";
}

Yukarıdaki örnektede if ile sabitimizin varlığını kontrol ediyoruz.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com