Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Php url fonksiyonları urlencode - urldecode

Php Url Foksiyonları ile şifreleme, Sunucudan dönen bilgileri, Url 'e ait meta etiketleri, parçalama - sınıflandırma vb. gibi işlemler uygulayabiliriz.

Bu işlemler için en basitinden urlencode() / urldecode() fonksiyonlarını örnek gösterebiliriz.

urlencode Kullanımı

urlencode() Fonksiyonu istemeden olsa da kullanımı sağlamaktayız. Bu fonksiyon Get methodu ile gönderdiğimiz her veri için urlencode() ile işlenmektedir.


Bu Fonksiyonun verileri temelde çevirme methodu _-. işaretleri haricinde olan ve sayısal olmayan karakterleri, Yüzde(%) işaretinin önüne çift rakamlı sayılar ile ve boşlukları Artı(+) İşaretine dönüştürmesidir.

$name = "Sezai Alkan";
echo urlencode($name);

Yukarıda ki örneğin çıktısı Sezai+Alkan olarak ekrana yazdıracaktır.  En basitinden bir HTML formundan gönderdiğimiz get methodu bu şekilde dönüştürülmektedir.

urldecode Kullanımı

urlencode() ile çevrilmiş verinin orjinal halini elde etmek istiyor isek veriyi urldecode() ile işleyebiliriz.

$nameTwo = "Sezai+Alkan";
echo urldecode($nameTwo);

Yukarıdaki örneğin ekran çıktısı Sezai Alkan olarak ekrana yazdıracaktır. Aslında bu kullanımı istemeden de olsa daha önce belirtildiği gibi kullanmaktayız. bu işlemleri dilersek manuel olarakda sağlayabiliriz. 

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com