Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Red Hat üzerinde Nginx Kurulumu

Web sunucuları, internet üzerinden içerik sağlama, uygulama dağıtımı ve web sitelerinin hızlı erişimini sağlama gibi amaçlarla kullanılan web sunucuları, dijital varlıkların yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Red Hat işletim sistemi kullanıcıları için, Nginx web sunucusu, yüksek performans ve esnekliği ile tercih edilen bir seçenektir.

Nginx, özellikle yüksek trafikli web siteleri ve uygulamalar için ideal bir web sunucusudur. Neden tercih edildiğine dair bazı nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Yüksek Performans
  • Dinamik İçerik Dağıtımı
  • Ters Proxy Desteği
  • Esneklik
  • Yük Dengeleme

Root Yetkisi

Nginx kurmak için öncelikle sunucuya root yetkisi ile giriş yapmamız gerekmektedir. Bu yetkiyi alabilmek için aşağıdaki komutu sunucu üzerinde çalıştırmamız yeterli olacaktır.

sudo su

Paket Yöneticisinin Güncellenmesi

Nginx kurulumu için, öncelikle sistemdeki paketlerin güncellememiz gerekmektedir. Bu işlemi aşağıdaki komut ile gerçekleştirebilmekteyiz.

yum update

Nginx Kurulumu

Güncellemeler tamalandıktan sonra, Nginx paketini yüklemek için aşağıdaki install komutunu kullanmamız gerekmektedir.

yum install nginx

Nginx servisinin Başlatılması

Nginx paketi başarıyla yüklendiyse, şimdi servisi başlatabilir ve sunucu / sistem açılışında otomatik olarak çalışmasını sağlayabiliriz.

systemctl start nginx
systemctl enable nginx

Firewall Ayarlarının Güncellenmesi

Eğer sunucunuzda bir güvenlik duvarı(firewall) kullanıyorsanız, Nginx için gerekli olan portları açmanız gerekmektedir. Örneğin, HTTP için 80, HTTPS için 443 portunu açmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

sudo firewall-cmd --permanent --add-service=http
sudo firewall-cmd --permanent --add-service=https
sudo firewall-cmd --reload

Tarayıcı Üzerinde Kontrol

Nginx başarılı bir şekilde kuruldu ve servis başlatıldıktan sonra, bir tarayıcıda sunucunuzun IP adresini yazaral NGİNX ‘in çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Varsayılan olarak, Nginx ’Welcome to Nginx'' mesajı ekrana yansıyacaktır.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com