Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

SELinux Nedir? Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

SELinux Nedir?

SELinux (Security-Enhanced Linux), Linux işletim sistemlerinde güvenlik mekanizmalarını artırmak için geliştirilmiş bir güvenlik alt sistemi ve yönetim aracıdır. Temel amacı, sistemdeki kaynaklara ve uygulamalara erişimi sıkı bir şekilde kontrol etmek ve siber saldırılara karşı daha fazla koruma sağlamaktır. SELinux, genişletilmiş erişim kontrolü ile geleneksel Linux izin sistemini güçlendirir ve hatalı yapılandırmalardan kaynaklanan güvenlik açıklarını minimize etmeye yardımcı olur.
 

SELinux Nasıl Çalışır?

SELinux, temelde "uygulama seviyesi"nde güvenlik politikaları uygular. Bu, uygulamaların ve kullanıcıların hangi kaynaklara erişebileceğini sıkı bir şekilde tanımlar. İzinler, "uygulama", "kullanıcı" ve "rol" gibi faktörlere dayalı olarak belirlenir. Bu sayede, bir saldırganın sistemdeki diğer kaynaklara erişmesini sınırlamak daha etkili hale gelir.
 

SELinux Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

SELinux, güvenlik açısından önemli bir özellik olsa da, bazen belirli durumlarda devre dışı bırakılması gerekebilir. Ancak, bu adım dikkatlice ve gerektiğinde alınmalıdır. 

SELinux Durumunu Kontrol Etme:

Öncelikle, SELinux'in durumunu kontrol etmelisiniz. Aşağıdaki komutla durumu öğrenebilirsiniz:

getenforce

Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma:

SELinux'i geçici olarak devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

setenforce 0

Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma:

Kalıcı olarak SELinux'i devre dışı bırakmak için /etc/selinux/config dosyasını açın ve SELINUX satırını aşağıdaki gibi düzenleyin:

SELINUX=disabled

Son olarak, Yapılan değişikliklerin uygulanması için sistemi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com