Projelerinizde verimliliği artırmak, hataları bulmak ve daha hızlı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlarla dolu bir dünya!

Ubuntu Üzerinde PHP - FPM 8.x Kurulumu

PHP, dinamik web siteleri ve uygulamalar geliştirmek için yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Web geliştiricilerin en son özelliklerden ve güvenlik güncellemelerinden yararlanabilmesi için en güncel PHP sürümünü kullanmak önemlidir.

Öncelikle Php 8.x sürümlerini kurabilmek için Ondrej PHP depolarını eklememiz gerekiyor. Bu kurulu sağlamak için aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz. 

sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php
sudo apt update


Php Kurulumu

Aşağıdaki komut ile Php 8.x sürümlerinin kurulumunu sağlayabilirsiniz. Kurmak istediğiniz sürüm numarasını 8.1, 8.2, 8.3 ü komut içerisinde belirtebilirsiniz.

sudo apt install php8.1

Kurulum tamamlandığını kontrol etmek için aşağıdaki komut ile yüklü olan php sürümü hakkında bilgi alabilirsiniz. 

php -v
PHP 8.1.5 (cli) (built: JULY 28 2022 10:32:13) (NTS)
Copyright (c) The PHP Group
Zend Engine v4.1.5, Copyright (c) Zend Technologies
	with Zend OPcache v8.1.5, Copyright (c), by Zend Technologies

 

PHP 8.x Eklentilerini Kurmak

PHP'nin kuvvetini tam anlamıyla kullanabilmek için gerekli eklentileri kurmamız gerekiyor. MySQL, XML, Curl gibi yaygın kullanılan eklentileri kurarak PHP 8.x'in potansiyelini maksimuma çıkarabilirsiniz. Gerekli eklentileri kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz. Bu komut üzerinde kullanmak istediğiniz Php sürümüne göre 8.1, 8.2, 8.3 özelleştirebilirsiniz. 

sudo apt install php8.1-fpm php8.1-common php8.1-mysql php8.1-xml php8.1-xmlrpc php8.1-curl php8.1-gd php8.1-imagick php8.1-cli php8.1-dev php8.1-imap php8.1-mbstring php8.1-opcache php8.1-soap php8.1-zip php8.1-redis php8.1-intl -y

Artık Ubuntu üzerinde Php 8.x sürümünü başarıyla kurmuş oldunuz. Bu sürümü kullanarak web projelerinizde güncel özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Anonim

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Tarayıcı Eklentileri

Şifre Oluşturucu

Google Chrome Plugin

Yardımcı Siteler

w8icon

w8icon.com

Kod depo

koddepo.com

e-mvc

e-mvc.com